Virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların kaldırılması


Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler için büyük risk oluşturur. Bu kötü amaçlı programlar genellikle cihazlara indirmeler, e-postalar ve güvenilmez web sitelerine yapılan ziyaretler yoluyla ulaşır.

Fidye yazılımı


Son zamanlarda, sözde fidye yazılımı istilası tarafından bilgisayarlara saldırılar oldu. Bilgisayardaki verileri şifreleyen ve bunlara erişimi engelleyen bir programdır. Sonuç: Çoğu zaman, bilgisayar artık kullanılamaz ve görebileceğiniz tek şey, bir "fidye" ödemesi için veri şifre çözme anahtarının size sunulacağına dair bir mesajdır.

Truva atları


Truva atı virüsleri, bilgisayarınızda casusluk yapan ve kredi kartı numaraları, banka hesabı ayrıntıları veya web sayfası ve sosyal ağ kimlik bilgileri gibi belirli verileri arayan programlardır.

E-dolandırıcılık


Sözde kimlik avı, bir bankadan veya çevrimiçi bir ödeme hizmetinden geliyormuş gibi görünen ve genellikle bir web sitesini ziyaret etmenizi ve orada bir kez de bankanız veya çevrimiçi hesabınız için kişisel erişim bilgilerinizi girmenizi isteyen akıllıca tasarlanmış e-postaları ifade eder. Bu sayfalar genellikle gerçek bankanın birebir kopyalarıdır, böylece eğitimsiz bir göz farkı fark etmez. Dolandırıcılar gizli bilgilerinizi aldıktan sonra, en kötü senaryoda, kredi kartınızı alışveriş yapmak veya banka hesabınızdan para çekmek için kullanabilirler. Oltalama, büyük bir mali kayıp riskini beraberinde getirdiği için bugünlerde en büyük tehdittir.

Kendinizi virüslere ve diğer zararlı programlara karşı nasıl koruyabilirsiniz?

 

  1. Örneğin fidye yazılımı durumunda temiz verilerinizi kurtarabilmeniz için her zaman düzenli veri yedeklemeleri yapmanız önerilir .
  2. Yönlendiricinizin ve bilgisayarınızın güvenlik duvarını her zaman açık tutun
  3. Kötü amaçlı programları uyarabilen ve kaldırabilen iyi bir virüsten koruma programı yükleyin
  4. Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-posta eklerini açmayın
  5. Bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postalardaki bağlantılara tıklamayın
     

Bilgisayara zaten virüs bulaşmışsa ne yapılabilir?


Teknisyenlerimiz, çoğu tehdidi ortadan kaldırabilecek çeşitli virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programlarına sahiptir. Evinize bir teknisyen gelir, cihazınızı kötü amaçlı programlara karşı tarar ve kaldırır.